Jak zaprojektować długą i wąską kuchnię?

Przez ostatnie siedem lat mieszkałam w sześciu różnych mieszkaniach. Pomimo tego, że znajdowały się one w różnych miastach i państwach miały pewne cechy wspólne. Były to: lokalizacja w starym budownictwie, ilość pokoi i metraż, standard i… długa, wąska kuchnia. W jednym z tych mieszkań kuchnia była wyjątkowo ciasna – miała około półtora metra szerokości. Mimo to mieszkałam w nim najdłużej, ponad trzy lata, dodatkowo dzieląc tę niewielką przestrzeń wspólną z dwiema innymi osobami i nie było między nami większych konfliktów niż kłótnie o niepozmywane naczynia.

Kuchnia stanowiła w pełni funkcjonalne pomieszczenie, w którym poza oczywistymi sprzętami znalazło się też miejsce na stół i krzesła, przy którym omawiane były ważne tematy studenckiego życia. Pamiętam tylko, że brakowało nam przestrzeni roboczej, czyli blatów. No i zmywarki.
Mając teraz trochę większą wiedzę, postanowiłam przedstawić kilka sposobów, w jakie można poradzić sobie z wąską kuchnią. W nowym budownictwie raczej nie spotyka się już tego problemu, ale na rynku mieszkań wtórnych, szczególnie w blokach z wielkiej płyty, jest on dość powszechny. Na szczęście jest kilka rozwiązań.

Połączenie kuchni z sąsiednim pokojem  

Eliminuje problem, niczym Aleksander Wielki węzeł gordyjski, więc ostatecznie też jest rozwiązaniem. Postanowiłam je wymienić ze względu na to, że jest to najlepszy pomysł jeśli komuś nie zależy na osobnej kuchni (warto zaznaczyć, że obecnie zmienia się styl życia i wiele osób nie używa kuchni już tak często jak kiedyś) i może pozwolić sobie na przeznaczenie jednego z pokoi na salon.

Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że poprzez wyburzenie ściany, uzyskuje się większą przestrzeń, a mieszkanie, które wcześniej wydawało się „klitką” nagle staje się bardziej przestrzenne. Dodatkowo łatwo można kształtować układ funkcjonalny kuchni, wstawić większy stół z krzesłami, przyjmować wielu gości, oglądać Netflixa lepiąc pierogi itp. Pomieszczenie jest też znacznie lepiej doświetlone światłem naturalnym. Połączenie kuchni z salonem jest w większości przypadków możliwe, bo zwykle znajduje się ona tuż obok największego pokoju (jakby już sam architekt sugerował, że połączenie tych pomieszczeń nie jest głupim pomysłem).

Komu polecam:

 • osobom, które prowadzą bogate życie towarzyskie i które często przyjmują gości
 • właścicielom mieszkań pod wynajem, którym zależy na jakości mieszkania – wspólna przestrzeń dla lokatorów jest naprawdę ważna, a w Polsce jest rzadko spotykana w mieszkaniach pod wynajem. Co ciekawe za naszą zachodnią granicą zwykle jest standardem, ale to już temat na inny post
 • rodzinom z dziećmi

Komu odradzam:

 • pasjonatom gotowania, osobom, które niemal codziennie przygotowują spory obiad
 • osobom, które salon chcą połączyć z funkcją sypialni

Jako, że jestem wzrokowcem i nie potrafię się obejść bez obrazków poniżej przykładowe zdjęcia aranżacji salonów z aneksem kuchennym:

http://decouvrirlendroitdudecor.blogspot.com
https://www.homify.pl
http://cocolapinedesign.com
http://cocolapinedesign.com
Kolorystyka

Pewnie już się domyślacie, że kolorystyka powinna być jasna, bo to optycznie powiększa małe pomieszczenia. Jest to tylko częściowo prawda, ale akurat w przypadku kuchni zgodzę się z tym stwierdzeniem. Barwa co prawda fizycznie nie powiększy nam przestrzeni, ale pomalowanie ścian na ciemno w większości małych pomieszczeń będzie wpływać przytłaczająco na użytkowników (za to już w sypialni może sprawdzić). Warto jednak pamiętać, że ludzkie oko nie jest przyzwyczajone do dużej ilości bieli i naturalnie szuka kontrastów. Nie wiem jak wy, ale ja doświadczam tego gdy spadnie śnieg i świeci słońce – bez okularów przeciwsłonecznych czuję się niekomfortowo. Dzieje się tak dlatego, że do oka dociera zbyt dużo światła i przez to siatkówka jest przestymulowana, toteż przebywanie długo w białych pomieszczeniach nie jest naturalne dla człowieka. Kolorystyka małej kuchni powinna być jasna, ale powinny też występować elementy, które będą z nią kontrastować. Przykłady:

 • fronty szafek białe, podłoga i blaty ciemne
 • zabudowa szafkowa dolna w ciemniejszym kolorze, górna w jaśniejszym
 • jasne meble na tle ciemniejszych ścian
 • zastosowanie dekoru na jednej ze ścian
 • ciemne, kontrastowe dodatki: np. krzesła, hokery, zlewozmywak, sprzęt AGD
http://decoraiso.com
blat-podloga
https://decortip.com
Układ funkcjonalny 

Niestety przy długiej i wąskiej kuchni zwykle nie ma wielu opcji. Zazwyczaj po jednej stronie i ewentualnie na ścianie naprzeciw wejścia umieszcza się sprzęty AGD i blaty, po drugiej miejsce do siedzenia i spożywania posiłków. Warto przemyśleć jednak sam układ sprzętów biorąc pod uwagę ich kolejność i umieścić je tak, żeby zostawić sporo miejsca na blat roboczy.

 • mikrofalę lepiej umieścić jest w zabudowie stojącej nad piekarnikiem, lub w wiszącą razem z szafkami górnymi. Wygląda to estetycznie, ułatwia sprzątanie i pozwala zaoszczędzić miejsca na blacie
 • przy projektowaniu blatów należy pamiętać o pozostawieniu przestrzeni po obu stronach płyty grzewczej, jako miejsce na odstawienie garnków czy akcesoriów podczas gotowania. Fragment blatu powinien znajdować się także przy lodówce – będzie służył jako miejsce do odstawienia produktów. Warto też zwrócić uwagę na szczegół, w którą stronę otwierają się drzwi lodówki (większość z nich można samemu przełożyć na drugą stronę). Minimalna całkowita długość ergonomicznego blatu w kuchni wynosi 120 cm.
 • w małej przestrzeni najlepiej umieścić zlewozmywak jednokomorowy, lub maksymalnie 1,5-komorowy z ociekaczem i przewidzieć zmywarkę. Nie ma sensu marnować przestrzeni blatowej na dwukomorowy zlew, a zmywarki są już standardem i nawet w małym pomieszczeniu warto wygospodarować miejsce chociażby na małą, o szerokości 40cm
Składane meble

Składane meble nie muszą wyglądać jak drewniane krzesła rozkładane w podstawówce przed przedstawieniami na sali gimnastycznej. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór ciekawie zaprojektowanych mebli w różnych przedziałach cenowych. Złożone krzesła można zawiesić na hakach na ścianie, a jeśli kuchnia jest wyjątkowo wąska, to można również pomyśleć nad stołem rozkładanym ze ściany lub wysuwanym spod blatu.

https://bloombety.com
https://www.magnet.co.uk
Zabudowane szafki

W małych przestrzeniach szczególnie ważne jest utrzymanie jako takiego porządku, tzn. chowanie rzeczy do szafek i zostawianie jak najmniej produktów na wierzchu. Zamiast otwartych półek lepiej zastosować zamknięte szafki. Dobrym sposobem jest też np. przeszklenie frontów wiszących szafek, co nada całej formie lekkości. Aby zmaksymalizować przestrzeń przechowywania, można zabudować szafki górne aż do samego sufitu. Fakt, półki na samej górze będą trudniej dostępne, ale można w nich umieścić naczynia i przyrządy, których nie używa się na co dzień.

Pomysłów na małą kuchnię jest sporo, wszystko zależy od tego, kim będą użytkownicy, jakie mają oczekiwania i jaki tryb życia prowadzą. Dlatego przed rozpoczęciem remontu warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie swoich nawyków i stylu życia.

Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują i każdą przestrzeń można zorganizować.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *